محوطه باستانی بندیان درگز

این اثر تاریخی از بناهای دوره ساسانی محسوب می‌شود که در 2 کیلومتری شمال غرب شهرستان در کنار رودخانه درونگر واقع شده ‌است و به سبب آب بندی که در این ناحیه قرار داشته به بندیان معروف است. در نخستین فصل کاوش تالاری به ابعاد 8×10 متر خاکبرداری شد. که به احتمال زیاد دارای سقفی چوبی و مسطح بوده و بر فراز ستونها قرار داشته ‌است.

جالب ترین قسمت تالار تصاویری است که به صورت گچبری دورتادور این تالار نقش شده ‌است و کتیبه‌هایی به خط پهلوی نیز کشف گردیده ‌است. این نقش‌ها و تصویرها موضوعات متعددی را بازگو می‌کنند از جمله شکار، جنگ، صحنه‌های مذهبی و تفویض قدرت که در همه آنها روح اعتقادی و ایرانی متجلی است. آتشدان گچی زیبایی در مقابل تالار به آتشکده قرار دارد.

اهمیت گچ‌بری‌های بندیان نه به طولانی بودن، بلکه به محتوای آن است. این گچ بری‌ها بیش از 100 متر مربع وسعت دارند و بخش مهمی از تاریخ دوره بهرام گور را به تصویر کشیده‌اند. گچ بری‌های داخل تالار آتشکده، پادشاهی بهرام گور و غلبه وی بر پادشاه هپتالی‌ها، قوم مهاجم شمال خراسان، را به تصویر کشیده‌اند. گچ بری‌های بجا مانده از دوره ساسانی، عموما جنبه تزیینی یا تک چهره دارند. در حالی که آثار نقش شده بر دیوار آتشکده بندیان، ورق‌هایی از تاریخ این دوره به شمار می‌روند.

مجموعه آثار بندیان درگز، علاوه بر آتشکده، کارگاه صنعتی، سازه‌ای وسیع با کاربری احتمالی مذهبی و حکومتی و برج خاموشی به عنوان راهنمای مسافرین را نیز شامل می‌شود.

/ 0 نظر / 22 بازدید