نگاهی به پارک ملی تندوره

پارک ملی تندوره از نظر تاریخی نیز حایز اهمیت بوده و در گذشته نه چندان دور راه ارتباطی درگز به قوچان از این منطقه می‌گذشته ‌است. در این منطقه بازمانده‌های سکونت در دوران های گذشته به چشم می‌خورد که از آن جمله می‌توان به آثار باقی مانده از دژی قدیمی به نام قلعه رجبه اشاره نمود که بنا بر مشهور قدمت آن به قبل از اسلام بر می‌گردد.

مرتفع ترین نقطه این منطقه قله قنبرعلی در جنوب محدوده به ارتفاع 2586 متر است و پست ترین نقطه با ارتفاع 884 متر در بخش شمالی محدوده قرار دارد. این منطقه فاقد مراکز جمعیتی می‌باشد و تنها پاسگاه های محیط بانی چهل میر، بابانستان، شکراب، تیوان، درونگر، چرلاق و زیارتگاه علی بلاغ در آن قرار دارند.

مجموعه تندوره از نظر منابع آبی فاقد رودخانه‌های مهم است و قسمت اعظم منابع آب این منطقه را چشمه‌ها تشکیل می‌دهند. آبدهی چشمه‌های منطقه چشمگیر نبوده و تنها چشمه‌های چهل‌میر و چرلاق به طور نسبی دارای آبدهی بیشتری در مقایسه با سایر چشمه‌ها می‌باشند. شکل خاص زیستی، ساختمان خاک، تغییرات ارتفاع، میزان بارش و شکل آن و نوسانات و گرما سبب گردیده پوشش گیاهی متنوعی در این ناحیه دیده شود.

پارک ملی تندوره از نظر ذخایر طبیعی و حیاتی، تنوع زیستی و نمونه‌های حیات وحش (قوچ و میش اوریال) و پدیده‌های ارضی و دیگر ویژگی‌های خاص در نوع خود پارکی ممتاز می‌باشد. راه اصلی پارک جاده شوسه قوچان به درگز می‌باشد که از سه نقطه می‌توان به پارک دسترسی پیدا کرد.
1 – قریه اینچه کیکانلو (واقع بر سر راه درگز – قوچان) تا پاسگاه شکر آب (جنوب پارک) 10 کیلومتر.
2 – از درگز تا پاسگاه چهل میر (شرق پارک) 30 کیلومتر.
3 – از نوخندان تا زیازتگاه بابانستان (شمال پارک) 12 کیلومتر.
این پارک از یک سری کوه های مرتفع و متصل به هم تشکیل شده‌است و رشته‌ کوه مشخصی ندارد.

پارک تندوره این ثروت ملی را حفظ کنیم
پارک ملی تندوره زمانی تفرجگاه و محل تفریح مردم درگز و قوچان بود. جایی که زیباترین و عمیق ترین دره هایی که ممکن است در طول عمرتان ببینید را اینجا تماشا کنید.

اگر صبح زود یا غروب اینجا باشید گله های کل و بز را می بینید که در حال چرا هستند و گاهی سری بالا می کنند و به طرف شما زل می زنند. اگر بخواهید بزرگترین و اصیل ترین نژاد قوچ و میش ایران را ببینید توصیه می کنیم به پارک ملی تندوره بروید. اسمش قوچ اوریال است.

حواستان باشد پارک ملی تندوره، پلنگهایی دارد که وزن آنها گاهی به 100 کیلو گرم هم می رسد. این پلنگ ها از زیباترین و بزرگترین پلنگ های دنیا هستند. شاید دیدن جذابیت های زمینی پارک چنان شما را سرگرم کند که یادتان برود گاهی به آسمان نگاه کنید. عقابهای طلایی و شاهی آن بالا در حال پرواز هستند و به نظر می رسد که تا نزدیک خورشید اوج گرفته اند و می خواهند آن “تیهوی” بیچاره را که در لبه صخره ای نشسته، شکار کنند.

این پارک ملی مارهای خطرناکی هم دارد. یک نوع مار کبرا که در محل به نام کفچه مار مشهور است از همه آنها خطرناک تر است. این مار با کبراهای مصری و آفریقایی و شاه کبرای آسیا فرق دارد. فقط در شمال شرقی ایران پیدا می شود.

ممکن است در حال راه رفتن باشید و ناگهان روبروی خود ماری را ببینبد که یک سوم تنه خود را راست و عمودی نگه داشته و به سمت شما نگاه می کند. طول این مار حدود 130 سانتی متر است. مار جعفری و تیر مار هم در اینجا یافت می شوند. تیرمار سرعت خیلی زیادی دارد و این اسم را به خاطر سرعتش به او داده اند.

پوشش گیاهی تندوره هم با ارزش است و هم متنوع. از انجیر و گردو گرفته تا گوجه وحشی و از آلبالوی وحشی گرفته تا بوته های خاردار و گون این جا پیدا می شود. پارک ملی تندوره یک باغ وحش بزرگ و متنوع است که جایگاه ویژه ای در میان پارک های ملی دارد.

/ 1 نظر / 68 بازدید
sajjad

سلام . وبلاگ عالی و کاملی دارید . خدا قوت . لینک دوستی شما در سینه ی ما ثبت شده . لطفا لینک دوستی ما رو هم به وب خود اضافه کنید . سپاس .