پارک ملی تندوره بهشت پلنگ های ایرانی

در اتفاقی نادر دو قلاده پلنگ نر جوان در پارک ملی تندوره مشاهده شدند. این دو پلنگ جوان که ابتدا تصور می شد با توجه به فصل جفت گیری نر و ماده باشند بعد از بررسی های دقیق تر بر روی تصاویر ثبت شده مشخص شد دو پلنگ نر جوان می باشند.

این پلنگ ها همراه یکدیگر در منطقه چهلمیر پارک ملی تندوره توسط دو تن از دوستداران حیات وحش بنام های آقایان بهزاد فراهانچی و علیرضا احمدی مشاهده شده و تعدادی عکس نیز از آنها تهیه شده است. آقای بهزاد فراهانچی از عکاسان بنام حیات وحش ایران بوده که 40 فریم از پلنگ های تندوره به ثبت رسانده اند. این دو نفر به مدت 5 روز برای دیدن پلنگ ایرانی در منطقه حضور داشتند که موفق شدند صبح پنجشنبه 4 اسفند ماه آن دو پلنگ را مشاهده نمایند.

آقای احمدی در این باره گفت: با توجه به اطلاعات موثق به همراه تصاویری که از بومیان محل کسب کرده ایم در طی این 5 روز تعداد 7 قلاده پلنگ شامل سه پلنگ نر، دو ماده و دو توله در منطقه مشاهده شده است که جای خوشحالی است و به حق می توان تندوره را بهشت پلنگ ایرانی نامید. ایشان در پایان از همکاری صمیمانه آقای سلحشور رئیس پارک ملی تندوره و محیط بانان زحمتکش پارک تشکر نمودند.

پارک ملی تندوره در شمال شرقی ایران و در حوزه شهرستان درگز در استان خراسان رضوی واقع شده که از سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده و از سال 1353 به عنوان پارک ملی تحت حفاظت قرار دارد. از 7 گونه گربه‌سان ایران 5 گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه‌گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می‌کنند. این منطقه بهترین زیستگاه پلنگ در ایران است.

/ 0 نظر / 35 بازدید